podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Indie - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Indie - wiza, ambasady, przepisy

New Delhi     
indie
Indie - podróże do IndiiIndie - mapa krajuIndie - spis artykułów i galeriiIndie - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeIndie - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaIndie - szczepienia, zdrowie, poradyIndie - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROIndie - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOIndie - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Indii. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Indii, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza. Wjazd bez ważnej wizy indyjskiej jest możliwy w nagłych i uzasadnionych przypadkach, na 72 godziny lub maksymalnie do 15 dni, po przedstawieniu listu gwarancyjnego od instytucji, ważnych osobistości lub przed­sta­wi­cieli placówek dyplomatycznych. Koszt wystawienia wizy na lotnisku to 80 USD. Wizy nie można otrzymać na lądowych przejściach granicznych. Wymagany jest 12-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty uzyskania wizy). Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. W przypadku wizy tranzytowej wymagane jest okazanie biletu na dalszą podróż lub powrotnego do kraju. Czas oczekiwania na wizę wynosi od dwóch dni do trzech tygodni. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie. Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o wizę turystyczną: paszport z od­powiednim okresem waż­ności, 2 aplikacje wizowe, 3 kolorowe zdjęcia, bilet powrotny lub jego rezerwacja, rezerwacja hotelu. W przypadku wizy biznesowej: zaproszenie od miejscowej firmy, fotokopia REGON, list intencyjny firmy polskiej w języku angielskim oraz dokumenty jak w przypadku wizy turystycznej.
Informacje dla kierowców
Turyści zmotoryzowani muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Ruch jest lewostronny. W Indiach często zdarzają się wypadki drogowe na trasach między miastami. Powodem jest zły stan dróg, zły stan techniczny samochodów (szczególnie ciężarowych i autobusów) oraz łamanie przepisów przez kierowców. W razie wypadku drogowego, zwłaszcza gdy poszkodowanym jest człowiek lub krowa, może dojść do konfliktu z miejscową ludnością.
Podróżowanie po kraju
Wymagane jest specjalne ze­zwo­lenie (wydawane za pośrednictwem biur rejestracji cudzo­ziem­ców przez indyjskie MSZ oraz MSW) na wjazd na tzw. terytoria zastrzeżone i chronione: archipelagi Andamanów, Nikobarów, Lakkadiwów, wyspy Minikoj i Amindiwy, tereny przygraniczne stanów: Uttar Pradeś, Sikkim, Mizoram, Manipur, Arunaćal Pradeś, Himaćal Pradeś, Nagaland oraz Dżammu i Kaszmir.
Przepisy celne
Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewo­żonych pieniędzy. Należy zgłosić kwoty przewyższające 10 tys. USD, zaleca się jednak zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwo­lenia do 2500 USD. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Wwożenie aparatów fo­to­graficznych, komputerów, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych jest odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.
Bezpieczeństwo
W ostatnim czasie odnotowuje się zwięk­szone zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą. Szczególnie uważać należy na kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwie­dza­nych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprze­dawcy, rikszarze i taksówkarze, szczególnie na lotniskach. Terenami szczególnie zagrożonymi atakami terrorystycznymi są Dżammu i Kaszmir, Asam oraz pozostałe stany północno-wschodnie. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych, szczególnie w stanach Gudźarat i Uttar Pradeś.
Przydatne informacje
• Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upo­waż­nionych bankach i u uprawnionych dealerów.
• Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uro­czysto­ściach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do nie­któ­rych świątyń może być ograniczony.
• W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri
50-M Shantipath
New Delhi 110 021
tel.: (00-91 11) 414 96 900
fax: (00-91 11) 268 71 914
e-mail: polemb@airtelbroadband.in
www.newdelhi.polemb.net

Wydział Ekonomiczno-Handlowy
fax: (00-91 11) 414 96 952 lub (00 91 11) 268 71 914
e-mail: polemb@airtelbroadband.in

Konsulat RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd flr., 36-B. G. Kher Marg,
Malabar Hill 400 006 Mumbai
tel.: (00-9122) 236 33 863 do 4
fax: (00-9122) 236 33 376
e-mail: poland@vsnl.com
www.polishconsulate.com

Konsulat Honorowy RP w Kalkucie
Konsul honorowy Radhe Shyam Goenka (języki: hindi, angielski)
687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 001, West Bengal, India
tel.: (00-9133) 6613 6264
fax: (00-9133) 6613 6800 lub 6613 6400
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Indii
ul. Rejtana 15 m. 2-7
02-516 Warszawa
tel.: 849 58 00, 849 62 57, 849 68 50
fax: 849 67 05, 849 85 05
goi@indem.it.pl
hoc.warsaw@mea.gov.in
www.indembassy.pl